Reklama

„Naturalnie, w mieście!” – 11 projektów w 9 dzikich zakątkach

Zakończyła się ocena merytoryczna wniosków w tegorocznej VII edycji Zielonego Budżetu „Naturalnie, w mieście!”. Mieszkanki i mieszkańcy złożyli 41 pomysłów na zgodne z naturą zagospodarowanie przestrzeni, z których 21 przeszło pozytywnie ocenę formalną i zostało skierowane do oceny merytorycznej. Panel Ekspertów wybrał do realizacji 11 projektów w 9 dzikich zakątkach miasta.
  • Źródło: Lublin.eu
„Naturalnie, w mieście!” – 11 projektów w 9 dzikich zakątkach

Jedno z kryteriów oceny stanowił naturalny charakter zgłoszonych terenów – pod uwagę brane były dzikie miejskie zakątki oraz tereny będące też stanowiskiem dla różnych gatunków roślin lub zwierząt.

– Tegoroczna edycja to kontynuacja zmian w podejściu do terenów zieleni. Zwraca naszą uwagę na rolę oraz piękno naturalnej przyrody występującej w zurbanizowanej tkance miasta. Zależy nam nie tylko na zachowaniu tych miejsc, ale też ich udostępnieniu w taki sposób, żeby zachować ich naturalny charakter. I na tym właśnie polegała tegoroczna edycja Zielonego Budżetu – na wskazaniu publicznych miejsc, będących w zasobach miasta, które chcemy udostępniać w mądry i nieinwazyjny sposób mieszkańcom – mówi dr Dawid Soszyński z Katedry Kształtowania i Projektowania Krajobrazu KUL, przedstawiciel Panelu Ekspertów.

Panel Ekspertów wybrał do realizacji 11 projektów w 9 dzikich zakątkach miasta:

  • Rewaloryzacja i zwiększenie bioróżnorodności ostoi biologicznej w obrębie Parku Centralnego na Felinie (ZB2024-2). Teren ten pełni funkcję naturalnej strefy pomiędzy istniejącą zabudową i zapewnia połączenie nowo powstającej zabudowy mieszkaniowej z Parkiem Centralnym. Jest miejscem spacerów mieszkanek i mieszkańców oraz ich czworonożnych przyjaciół.
  • Utworzenie naturalistycznego Parku Helenów na Sławinku (ZB2024-4). Jest to zagajnik cieszący się dużym uznaniem mieszkanek i mieszkańców, którzy lubią spacerować, ale również dbają o jego czystość.
  • „Zielony tunel” na ścieżce rowerowej (ZB2024-9). Fragment terenu zieleni wzdłuż ścieżki rowerowej nad Bystrzycą, na odcinku pomiędzy ul. Krochmalną, a metalową kładką przez rzekę. Wiosną i latem drzewa rosnące po obydwu stronach ścieżki i chodnika, łącząc się koronami, tworzą żywy, zielony tunel. Teren charakteryzuje się dużą bioróżnorodnością i jest unikatowy w skali miasta.
  • Zagajnik przy ul. Jakubowickiej (ZB2024-10). Teren zieleni spełnia funkcje wypoczynkowe i zapewnia kontakt z dziką przyrodą. Pełni także funkcję izolacyjną w pobliżu oczyszczalni Hajdów.
  • Realizacja koncepcji naturalistycznego zagospodarowania Wąwozu Pokolenia przy ul. Zana i ul. Nowomiejskiej (ZB2024-11). To ogólnodostępny teren o wysokich walorach przyrodniczych o naturalnym charakterze. Dla tego obszaru przygotowano już koncepcję zagospodarowania, która zakłada przeprowadzenie prac ogrodniczych, pielęgnacyjnych, a także urządzenie nowych miejsc odpoczynku, przy zachowaniu naturalistycznego charakteru miejsca.
  • Naturalna rzeka – fragment Doliny Czechówki od ul. Głównej do al. Solidarności (ZB2024-13). Projekt dotyczy fragmentu doliny Czechówki na terenie Lublina o charakterze zbliżonym do naturalnej doliny rzecznej. Jest miejscem codziennych aktywności i spacerów.
  • Dzikość Miasta. Naturalny, dziki zakątek, miejska kotlina (ZB2024-14).Teren cenny z uwagi na występowanie rzadkich zbiorowisk roślinnych o dużym znaczeniu przyrodniczym. Najbardziej dostępny od strony ul. Nadbystrzyckiej.
  • Park Bluszczowa i Natura (ZB2024-22). Teren o naturalnym charakterze z dziką przyrodą dostępny w środku osiedla dla mieszkanek i mieszkańców.
  • Dziką ścieżką do Węglinka (ZB2024-24). Teren zieleni pomiędzy ul. Onyksową i ul. Granitową, poniżej ul. Węglinek. Trasa spacerowa przebiegająca wśród zagajnika – zadrzewień, krzewów i licznej roślinności zaroślowej, traw i roślin kwitnących w sezonie wiosenno-letnim.
  • Mapa – przewodnik po Uroczyskach miejskich w Lublinie (ZB2024-35).
  • Pniaki, kłody, próchnowiska – drugie życie drewna (ZB2024-41).

Dwa ostatnie wnioski (ZB2024-35 i ZB2024-41) zostaną połączone i opracowane wspólnie, jako opis charakterystyki i dokumentacja fotograficzna wybranych do realizacji naturalnych, dzikich miejsc wraz ze wskazaniem ich na mapie Lublina. Ogólnodostępna publikacja będzie stanowiła mini przewodnik po wybranych w ramach Zielonego Budżetu miejscach i kompendium wiedzy o drugim życiu drzewa-drewna.

Panel Ekspertów, który oceniał projekty tworzą eksperci i ekspertki z zakresu zieleni, gospodarki przestrzennej i krajobrazu: dr hab. Ewa Trzaskowska, dr hab. inż. arch. Natalia Przesmycka prof. Politechniki Lubelskiej, mgr inż. Paweł Adamiec, dr inż. Adam Gawryluk i dr Dawid Soszyński oraz osoby reprezentujące Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej i Biuro Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama